Przedstawiam Wam Koledzy dwa pytania, za które dostałem oceny pozytywne u Mańczaka. (i jeszcze dwa są w odnośniku: Zad 3 i Zad 4)
Bazy Danych I:
Zad. 1
Wyjaśnij kiedy relacja jest w II postaci normalnej i jednocześnie nie jest w III postaci normalnej ?
Odpowiedź:
Relacja jest w II i jednocześnie nie jest w III postaci normalnej, gdy istnieją Zależności Funkcyjne od całego klucza i jednocześnie Zależności Funkcyjne między atrybutami niekluczowymi.
Co to znaczy?
Znaczy to tyle, że klucz (, którym jest np. układ kolumn K1 i K2) określa kolumnę: K1, K2, A3, A4, A5 i jest to określenie jednoznaczne tzn. wartości w układzie kolumn (K1 i K2) odpowiada nie więcej niż 1 wartość w kolumnie: K1, K2, A3, A4, A5.
A poza tym istnieje (lub istnieją) zależności pomiędzy kolumnami, które nie należą do kulcza (u nas np. A5 i A3) (które nie należą do kolumn jednoznacznie identyfikujących wiersze w tabeli).
K1 |
K2 |
A1 |
A2 |
A3 |
Ale trzeba zaznaczyć, że przy Zależnościach Funkcyjnych między atrybutami niekluczowymi, kolumnie (lub układowi kolumn kluczowych) odpowiada co najwyżej jedna wartosć z kolumny również niekluczowej.
Gdyby chcieć wytłumaczyć "przykładem z życia" (w sposób prosty), to można powiedzieć, że gdy mamy pacjenta to w III postaci normalnej wiedzielibyśmy tylko że jest chory (ale co mu dokładnie dolega ? tego nie wiadomo). Natomiast w II postaci normalnej wiemy że np. choruje na grypę.
Zad. 2
Wyjaśnij , co to jest klucz potencjalny relacji, i podaj klucze potencjalnerelacji o schemacie: POCIĄGI = {NUMER, SKĄD, DOKĄD, ODJAZD, PRZYJAZD}
Odpowiedź:
Klucz potencjalny relacji jest to dowolna kolumna lub układ kolumn, która w sposób jednoznaczny identyfikuje wiersze w tabeli.
Klucz potencjalny może być kluczem głównym, ale nie musi, bo kluczem głównym jest zazwyczaj kolumna lub układ kolumn, który jednoznacznie identyfikuje wiersze i jest jednocześnie możliwie najkrótszy.
W schemacie: POCIĄGI = {NUMER, SKĄD, DOKĄD, ODJAZD, PRZYJAZD}
kluczami potencjalnymi są:
NUMER, SKĄD DOKĄD ODJAZD, SKĄD DOKĄD, PRZYJAZD